Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır?

Dünya kadınlar günü veya diğer adı ile Dünya Emekçi Kadınlar Günü tüm dünyada kabul görmüş ve kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal haklarının kabul görüldüğü uluslararası kutlanılan bir gündür.

Neden kutlanıyor?

8 Mart dünya kadınlar günü 1857 tarihinde ABD de 40.000 dokuma işçisinin daha iyi şartlarda çalışmak için başlatmış oldukları grevde polisin işçilere saldırması ve sonrasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen işçi kadınların barikatları aşamamasının sonucu 120 kadın işçinin yaşamını yitirmesi ile başlatılan bir dayanışma günüdür.

Birleşmiş milletler tarafından kabul görmüş olan Kadınlar Günü uluslararası kutlanılan ve kadınların haklarının vurgulandığı bir gündür.

1910 yılında Danimarka’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar konferansında Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin 1857 de ABD de yaşamını yitiren kadın işçilerin anısına 8 mart tarihinin Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilmesi önerisinde bulunmuş ve öneri oy birliği ile kabul edilmiştir.

Ülkemizde de her yıl mart ayının 8. Günü kutlanılan dünya kadınlar günü ilk olarak 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ ün kadınlar için söylemiş olduğu bazı sözler.

“Ey kahraman türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

“Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”

“Dünyada her şey kadının eseridir.”

 

Sevgililer Günü Neden Kutlanıyor?

Bir cevap yazın