Martin Eden – Jack London

Martin Eden, Jack London’ın 1909 yılında yazdığı yarı otobiyografik romanıdır.

Jack London ’ın Güney Pasifikte çıktığı zorlu deniz yolu macerası sırasında hastalandı ve gençlik döneminde yaşadığı kavgaları ve yazar olabilmek için verdiği çabayı anlatmak için Martin Eden romanını yazdı.

Dünya Klasiklerinden – 1909

Martin Eden, bir deniz işçisinin kendisindeki yazma ve okuma aşkına engel olamayarak ünlü bir yazar olmak için çektiği çile ve azmi anlatıyor.

İlk başlarda aşık olduğu Ruth karakterine kendisini beğendirmeye çalışan Martin, çeşitli konularda kitaplar okuyarak aşık olduğu kız ile arasındaki kültür farkını kapatmaya çalışır.

Zengin ve kültürlü bir ailenin kızı olan Ruth gönlünü Martin’e kaptırsa da ailesi kesinlikle Martini istememektedir.

Eden bu problemin kaynağının kendisinin ekonomik gücünün olmamasını bilmektedir ve ünlü bir yazar olup çok paralar kazanmak için yazar olmayı kafasına koyar.

Yazar olmak hiçte Martin’in beklediği gibi değildir ve aylarca aç ve parasız bir şekilde köhne bir oda da yaşamak zorunda kalır.

Martin Eden ideallerinden vazgeçmez ve sonunda dünyaca ünlü bir yazar olmayı başarır, fakat bu yolda harcamış olduğu heyecanı ve motivasyonu hedefine ulaştığında kaybeder ve hazin bir sona doğru ilerler.

Kabuk Adam – Aslı Erdoğan

Bir cevap yazın