Marslı – (The Martian) – Matt Damon

Marslı – The Martian

Matt Damon ‘un baş rolde oynadığı Marslı filmi 2015 yılında yapılmış bir bilim kurgu filmidir.

Drew Goddard tarafından senaryosu kaleme alınan film Andy Weir’in Marslı adlı eserine uyarlanmıştır. Filmin Yönetmenliğini Ridley Scott yapmıştır.

Altın Küre ödüllerinde Müzikal veya Komedi Dalında En iyi Film ve En iyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

Filmin Konusu

2035 yılında Mars yüzeyine düzenlenen keşif seferin sırasında mürettebat yüzeydeyken şiddetli bir toz fırtınasına yakalanır ve Ares III komutanı Melissa acil şekilde kalkış emri verir.

Bu sırada mürettebattan Mark Watney (Matt Damon) fırtına sırasında iletişim anteninin bir parçasının fırlayıp karnına saplanmasıyla yaralanır.

Ares III komutanı acil bir kararla Mark’ın öldüğüne karar vererek uzay aracının Mark’ı bırakarak kalkmasını emreder.

Yaralı olan Mark uzay giysisinin düşük oksijen uyarısı sesine uyanır ve yaralı bir şekilde Mars yüzeyindeki yaşam kabinine geri döner.

Karnına saplanmış olan metal parçayı kendi başına çıkartarak yarasına müdahale edip hayatta kalmayı başarır.

Nasa ekibi de dahil herkes Mark’ın Mars da hayatını kaybettiğini düşünür.

Mark yaşam kabinini inceler ve 4 yıl sonra Mars’a gelecek olan diğer Uzay aracını görebilecek kadar yaşamayı planlar.

Bitki Bilimci olan Mark Watney yaşam kabininde elindeki patatesleri yetiştireceği bir sera oluşturarak kendi dışkısı ile patates yetiştirmeyi başarır.

Dünyadakiler ile iletişim kurabilmek için daha önceden Mars da kaybolan eski bir uzay aracını bulur ve aktif ederek dünyaya yaşadığının mesajını gönderir.

Mark’ın yaşadığını öğrenene Nasa yetkilileri onu kurtarmak için aylarca planlar oluşturarak bir uzay aracı gönderirler ve maalesef araç daha atmosfere erişemeden infilak eder.

Bu sırada Mark’ın yaşadığı yaşam kabinin de bir kaçak yüzünden patlama meydana gelir ve yetiştirdiği tüm bitkiler yok olur.

İşlerin daha da çıkmaza girdiği bu durumda Mark Watney ’i kurtarmak için Çin bir uzay aracı ile operasyona destek verir ve MarslıMark Watney Ares III e tekrar nakledilerek kurtarılır.

 

The Truman Show – Jim Carrey

Bir cevap yazın