Titanik’ten Kurtulan Türk Dr. Besim Ömer

Ülkemizin ilk kadın doğum uzmanı olan Besim Ömer Akalın 1912 yılında 1514 kişinin ölümüne sebep olan Titanik gemisine binmek için bilet alan ve binemeyen tek yolcudur.

Yıllar sonra verdiği bir demeçte “hayatımı, bir vapur kaçırmama borçluyum” demiştir.

 

Ömer Besim Akalın Kimdir ?

Kuleli Askeri Tıbbiye İdadisi’ni tamamlayan Besim Ömer askeri hekim olarak Yunanistan sınırında görev yapmıştır. Görev yaptığı sürede Tifoya yakalanmış ve tedavi için İstanbul’a dönmüştür.

Tıp okulunun doğum kliniğinde öğretmen yardımcılığı görevine başladıktan bir süre sonra uzmanlık eğitimi için Paris’e gönderildi.

Paris de edindiği tecrübelerini aktardığı “ Doğum Tarihi” kitabı ülkemizdeki doğumla ilgili ilk çağdaş eser olarak bilinmektedir.

Besim Ömer Paris’den döndükten sonra Türkiye’de bir doğum kliniği açmak istese de bu isteği II.Abdulhamit tarafından reddedilmiştir fakat Besim Ömer gizlice bir doğum kliniği açmıştır.

Ebe okulunda öğretmen olduktan sonra ebelik ile ilgili kitaplar yazmıştır.

(Kitaplar; Doğurduktan sonra ebe, Ebe hanıma öğütlerim, Ebelik)

Kadınların erkeklere dokunmasının yasak olduğu dönemde bu anlayışa karşı çıkarak Gönüllü Hastabakıcılık kursu açarak hasta bakıcı kadınlar yetiştirdi. Yetiştirilen bu hasta bakıcılar 1.Dünya savaşı ve Çanakkale savaşında yaralı askerlerin tedavilerinde görev aldılar.

Besim Ömer ülkemizin ilk kadın doğum uzmanı olarak tarihe geçmiştir.

Titanik gemisine bilet almasına rağmen gemiye binemeyen tek kişidir.

 

Yeni keşfedilen geometrik şekil SCUTOID

 

Bir cevap yazın