Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Khaled Hosseini ‘nin kaleme aldığı kendi hayatındaki göç yılları ile bağdaşan ilk romanı Uçurtma Avcısı kısa sürede birçok ülkede çok satanlar listesinde yerini almıştır.

Uçurtma Avcısı, sürükleyici ve etkileyici bir konuya sahiptir. Romanı okurken zaman zaman gözyaşlarınıza engel olamayabilirsiniz.

İki arkadaşın kaderlerinin yıllar sonra tekrar kesişmesi ve arkadaşının emaneti için tehlikeleri göze alarak oğlunu kurtarmaya çalışan Hasan’ın hikâyesi kesinlikle okur severlerin kaçırmaması gereken bir hikâye.

Herkesin kesinlikle okuması ve arşivinde bulundurması gereken, kendinizi ve insanlığınızı tekrar sorgulayacağınız bir roman.

 

KİTAP AÇIKLAMASI

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir iş adamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları… Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı ‘nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…

 

Sahilde Kafka – Haruki Murakami

Bir cevap yazın